Titulní obrázek


Zaměstnanci automobilky Hyunday budou mít vyšší mzdy

V současné době se v nošovické automobilce Hyundai snad blýská na lepší časy. Zástupci zaměstnanců totiž uzavřeli předběžnou dohodu s vedením firmy. Jedná se o zvýšení mzdového základu o 5,4 %. Dalším plusem pro zaměstnance je i roční bonus ve výši pětiměsíčního platu.

Společnost se dlouho potýkala se stávkami, díky kterým byly zaznamenány ztráty výroby. Nová, prozatím předběžná dohoda by mohla zamezit riziko dalších stávek. Dohodu ale ještě musí schválit členové odborů. Kromě navýšení mezd firma také od března 2013 zruší noční směny a bude investovat do domácích továren 264 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč), aby i přes snížení odpracovaných hodin udržela současnou úroveň produkce. Členové odborů mají o dohodě hlasovat 3. září.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

V červenci uskutečnili zaměstnanci Hyundai a dceřiné firmy Kia první stávku za čtyři roky. Následná vlna odborářských akcí vedla k výpadku produkce 76 723 vozů. Samozřejme, situace se odrazila v propadu vývozu do USA o čtvrtinu a v nejslabším růstu globálního prodeje za 16 měsíců.

Hyundai a Kia společně tvoří pátého největšího producenta automobilů na světě. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájil sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.